PLYWOOD

Plywood Nedir?

Plywood ağaç tabakalarından oluşan bir paneldir. Çok iyi mekanik dayanıklılığa sahip olmasına karşın hafif olan bir malzemedir. Katman sayısı genelde tek sayı olacak şekilde üretilir.

Dış katmanlar genellikle panelin uzun ölçüsüne paralel yöndedir. Birbirini izleyen katmanlar birbirine dik olacak şekilde yapıştırılır. Bu üretim şekli dayanımı artıran vibrasyonla oluşacak şok etkilere karşı koyan bir yapıdır.

Plywood kullanılarak yapılan kalıp sistemleri sağlam, ekonomik ve daha modern olmaktadır. Zaman açısından uygulamada kolaylık sağlar. Bilinçli kullanımlarda kalıp maliyetleri %40 lara varan avantaj sunar.

Meranti,Kuring, Kepur, Bırch, Okaliptüs, Roberwood, Aspen, Çam, Hardwood, Kayın, Ladin vb. ağaç çeşitleri bulunmaktadır. Plywood Türkiye’den temin edilmekle birlikte, Malezya, Hindistan, Endonezya, Brezilya, Rusya, Romanya gibi ülkelerden ithal edilmektedir..

Plywood Presli ve Tutkallı yapısı sayesinde aynı kalınlıktaki normal ağaca göre 5 kat daha sağlamdır.

Plywood kullanılan inşaatlarda, inşaat hızı artmakta, kalite ve kazanç artmaktadır.

Plywood sistemi ile yapılan kalıplarda genellikle kaba ve ince sıva yapılmaz. Sadece boya yada alçı sıva yapılır. Özel tır dorselerde zeminde kullanılan Wiremesh plywood ithal edilmektedir.

Kullanım Alanları

İnşaat işlerinde (Perde beton kalıplarında - Tabliye beton kalıplarında Kolon ve Kirişlerde)- Mobilya işlerinde - Gemi inşaatında - Paketlemede Tır Dorselerinde (Zeminde, Kapakta)

Teknik Özellikler

Uzunluk : 2500 mm / 2440 mm
Genişlik : 1250 mm / 1244 mm
Kalınlık : 18-21 mm / 4 mm’den 40 mm’ye kadar Tutkal : Wbp (water boil proof)
Fenolik film kaplama : Minimum 120 gr/m2
DYNEA film yüzlü Kenarlar : Kırmızı - Kahverengi akrilik boyalı
İç katlar : Kalınlıklar her katta bir diğeri ile aynı